Amazon Destekli Alexa İndeksleme Motoru Kapanıyor!

Web sitesi olanların yakından takip ettiği link alma ve trafik gibi değerlerini görebilmeyi sağlayan Alexa motoru bir dönem site sahiplerinin çok önemli unsurlarından birisiydi. Şimdi ise tarihe kapanıyor.

Amazon Destekli Alexa İndeksleme Motoru Kapanıyor!

İnternet üzerinde site sahiplerinin ana amaçlarından birisi Google sıralamalarında yükselmek iken ikinci amacı da Alexa sıralamasını arttırarak sitenin itibarını yülkseltmekti. 

1996 yılında faaliyete başlayan Alexa Internet web trafiğini analiz etmek ve web sitelerini belirli değerlere göre sıralamak amacıyla piyasaya sürülmüş bir araçtı. 1999 yılında 250 milyon dolar karşılığında Amazon tarafından satın alınarak desteklenmişti. 

Alexa sıralamalarında üst sıralara çıkabilmek rekabet dahil olmak her site sahibi için çok önemliydi ve bir dönem Alexa sıralamalarını optimize etmek üzerine bir iş sektörü doğmuştu diyebiliriz. Alexa sıralamalarını ya site üzerinden ya da tarayıcı eklentisinden kolaylıkla görebilme şansınız oluyordu. 

Google arama sonucu sayfasında ilk safalarda çıkmak her site sahibinin en büyük hedeflerinden biri. SEO çalışmaları günlük yapılırken artık arama sonuçlarında doğrudan bunun sonuçları görülebiliyor. Yani tarayıcı eklentilerine ihtiyaç kalmadığını söyeleyebiliriz. 

Amazon bu bakımdan Alexa platformunu kapatma kararı aldı fakat kesin bir neden belirtmeyerek detayları gizli tutmayı tercih etti. 26 yılı geride bırakan platform 1 Mayıs 2022 itibariyle erişime kapatılacak.