Binance’e Türkiye’ye Büyük Ceza!

MASAK Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yapılan yükümlülük denetiminde ihlalleri tespit edilen Binance borsasına para cezası verildi.

 Binance’e Türkiye’ye Büyük Ceza!

Kripto para artık hayatımızda büyük bir yer edinmeye başladı Kripto borsalarının ülkemizde yasal yükümlülüklere tabi olmasının ardından MASAK yeni bir düzenlemeye geçti. Binance borsasına yükümlülük ihlalinden en üst sınır ceza verildi.

Anadalo Ajansının yaptığı habere göre MASAK tarafından Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yapılan yükümlülük denetiminde Binance borsasını işleten BN Teknoloji şirketinin bazı ihlalleri tespit edildi. Kurul ihlallere ilişkin en üst limit olan 8 milyon TL idari para cezassı verilmesi karrlaştırıldı.

Thodex, VeBitcoin gibi dolandırıcılık vakalarının ardından denetimleri sıkı tutan MASAK sürekli denetimlerle yükümlülük kapsamında borsaların kurallara uymasını sağlıyor. Binance’e kesilen ceza ülkemizde de bu alanda bir ilki temsil ediyor.

Henüz ihlal konusu eylemler hakkında bilgi yok ancak MASAK rehberinde müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi verme ile muhafaza ve ibraz olarak yükümlülükler belirlenmişti.