Black Panther: Wakanda Forever 8 temmuz 2022'de İzleyici İle Buluşuyor

Marvel Comics'in sevilen karakterlerinden biri olan Black Panther; Marvel filmleri serisinde kendine bir yer bularak 2018 yılında gösterime girmişti. Black Panther filminin büyük ilgi toplamasının ardından devam filminin gelip gelmeyeceği merak konusu olmaya başlamıştı.

Black Panther: Wakanda Forever 8 temmuz 2022'de İzleyici İle Buluşuyor


Marvel Comics dünyasının en sevilen karakterlerinden biri olan Black Panther'in ilk filmi 2018 yılında izleyici ile buluşarak gişe rekorlarına imzasını atmıştı. Marvel hayranları tarafından büyük ilgi gören ilk filmden sonra devam filminin geleceği 2019 yılında bildirilmişti. Ancak Black Panther'in başrol oyuncusu Chadwick Boseman uzun süredir savaş verdiği kolon kanserine yenik düşerek 28 Ağustos 2020'de hayatını kaybetti. Marvel hayranlarını derin bir üzüntüye boğan bu elim haberden sonra Black Panther'in devam filminde kim oynayacak sorusu büyük bir muammaya dönüştü. Bunun üzerine Marvel; Black Panther 2'nin geleceğini ancak Chadwick Boseman'ın anısına saygıdan dolayı filmin başrolünde herhangi bir karakter olmayacağını, filmin Wakanda dünyasına ve filmde yer alan diğer karakterlere ışık tutacağı bildirildi. Bu haberden sonra Marvel Sinematik Evreninin en sevilen filmlerinden biri olan Black Panther’in kadrosu için birçok teori ortaya atıldı. Filmin çekimlerinin bitmesinin ardından ise Sherlock, Hobbit gibi ünlü filmlerde yer alan Martin Freeman’ın kadroya girdiği kesinleşti. Black Panther 2: Wakanda Forever’ın senaristliğini Joe Robert Cole ve aynı zamanda filmin yönetmenliğini de yapan Ryan Coogler birlikte üstlendi.

Black Panther 2: Wakanda Forever Beklentileri Karşılayabilecek Mi?

2018 yılında gişeye girmesi ile birlikte 1.322 Milyar dolar gişe hasılatı yapmayı başaran Black Panther’in ilk filminden sonra Black Panther 2: Wakanda Forever Marvel Sinematik Evreninin 30. Filmi olarak aynı başarıyı yakalayabilecek mi sorusu gündeme gelmeye başladı. Babasının ölümünden sonra yeni kral olarak tahta geçen T’Challa’yı canlandıran başrol oyuncusu Chadwick Boseman’ın trajik ölümünün ardından Black Panther 2: Wakanda Forever’ın aynı etkiyi yapmayacağı söylentiler arasında yer almaya başladı. Black Panther 2: Wakanda Forever’ın Marvel Sinemarik Evreninde bir başarı mı olacağı yoksa hayal kırıklığı mı yaratacağı 8 Temmuz’da vizyona girmesinden sonra belli olacak.  

Ryan Coogler Kimdir?

Ryan Coogler Amerika film sektörünün en önemli senarist ve yönetmenlerinden biridir. Son Durak filminin ardından başrolünde Michael B. Jordan’ın yer aldığı Rocky serisinin devamı niteliği taşıyan Creed filmlerinin de senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenmiştir. California State Üniversite İktisat bölümü mezunu olan Ryan Coogler, senaryo yazımına merak sarmasının ardında USC’de Sinema Sanatları okumaya başlamıştır. Ryan Coogler’ın kaleme aldığı ve aynı zamanda ilk uzun metraj yönetmen koltuğuna oturduğu Son Durak filmi; Sundace Film Festivali’nde En İyi Film dalında ödül almayı başarmıştır. Bu ödülden sonra Ryan Coogler sinema sektörüne adını yazdırmayı başararak henüz 36 yaşında olmasına rağmen ünlü yapımların yönetmenliğini yapmaya hak kazanmıştır.