Cortana Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Microsoft'un yapay zeka sanal sesli asistanı Cortana hakkında her şey!

Cortana Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Cortana, teknoloji devi Microsoft'un sanal sesli asistanıdır. Sesli aramalara cevap verme gibi sesli asistan size çeşitli önerilerde bulunabiliyor. Bunlar, takviminizdeki planlanmış etkinlikler için hatırlatıcılar, web'de bir şey ararken fikirler ve daha fazlasını içeriyor.

Bilgisayarınızda çalışarak performansını düşürdüğünü düşünüyorsanız Cortana'yı kapatmak isteyebilirsiniz. Windows 10'un hangi sürümünü kullanırsanız kullanın kapatma yolları hep aynı.

Windows 10 ve Windows 11'de Cortana'yı nasıl kapatacağınız aşağıda detaylıca açıkladık.

Windows Home'da Cortana'yı Devre Dışı Bırakma

Güncelleme öncesi Windows sürümlerinde Cortana'yı devre dışı bırakmak çok basitti, ancak daha yeni sürümlerde bu biraz daha zorlaştırıldı. 

Adım 1: Windows arama çubuğunda arayarak Windows Kayıt Defteri düzenleyicisini açın veya Windows tuşuna ve R'ye basın , regedit yazın ve ardından Tamam düğmesini tıklayın. İstendiğinde idari onay verin.

Adım 2: HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows'a gitmek için soldaki menüyü kullanın.

Adım 3: Windows Search adlı bir klasöre erişebiliyorsanız, bunu yapın. Bu klasör yoksa, sağdaki bölmeye sağ tıklayıp yeni bir anahtar oluşturarak oluşturun. Windows Search olarak yeniden adlandırın.

Adım 4: Windows Arama klasörünün seçili olduğundan emin olun, ardından sağdaki bölmeye tekrar sağ tıklayın ve yeni bir DWORD (32-bit) Değeri oluşturun. İzin ver Cortana olarak adlandırın ve değerinin 0 olarak ayarlandığından emin olun.

Adım 5: Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows'u bir sonraki başlattığınızda, Cortana'nın arama çubuğunuzdan kaybolduğunu görmelisiniz.

Windows Pro veya Enterprise'da Cortana'yı Devre Dışı Bırakma

Windows Pro ve Enterprise kullanıcıları, Cortana'yı devre dışı bırakmak için kayıt defteri yöntemini kullanmaya devam edebilir. 

Adım 1: Windows arama çubuğunda arayarak veya Windows Tuşu + R tuşlarına basarak, gpedit.msc yazıp Tamam düğmesini seçerek Grup İlkesi Düzenleyicisini açın.

Adım 2: Soldaki menü sistemini kullanarak Bilgisayar Yapılandırması 'nı, ardından Yönetim ŞablonlarıWindows Bileşenleri ve Ara öğesini seçin.

Adım 3: Sağdaki bölmede Cortana'ya İzin Ver'i arayın. Sağ tıklayın ve menüden Düzenle'yi seçin.

Adım 4: Devre Dışı öğesini seçmek için sol taraftaki üç geçiş düğmesini kullanın. Ardından Uygula düğmesini ve ardından Tamam düğmesini tıklayın.

Grup İlkesi Düzenleyicisi penceresinde Cortana'ya Devre Dışı Bırakılmış Olarak İzin Ver seçeneğini görmelisiniz. Cortana'yı ücretsiz kullanmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows 11'de Cortana'yı Devre Dışı Bırakma

Windows 11'de Cortana'nın Görev Çubuğunda bir yeri olmadığını unutmayın. Bunun yerine Cortana bir Windows 11 sistem uygulamasıdır. Yukarıda açıklanan adımları izleyerek Cortana devre dışı bırakıldığında, Cortana uygulamasının artık Başlat Menünüzde listelenmediğini göreceksiniz. 

Cortana'yı Windows 11'de yeniden etkinleştirmek istiyorsanız, önceki bölümlerde bahsettiğimiz adımları tersten uygulayabilirsiniz.

“Hey Cortana”yı Devre Dışı Bırakma

"Hey Cortana" özelliğini devre dışı bırakarak eylem çağrınızı dinleme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, bir dizüstü bilgisayarda pil ömrünüzü de artırabilir.

Adım 1: Windows 10 Başlat Menüsünde  Sesle Etkinleştirmeyi arayın. Açılan ayarlarda, sayfanın en altına gidin ve Sesle etkinleştirmeyi hangi uygulamaların kullanabileceğini seçin'e bakın.

Adım 2: Cortana'nın "Cortana" anahtar sözcüğüne yanıt vermesine izin ver başlığı altında, düğmeyi Kapalı konumuna ayarlayın.

“Hey Cortana” modunu etkinleştirme

  1. Görev çubuğundaki arama kutusunu seçin, ardından Ayarlar  ögesini seçin.

  2. Hey Cortana’nın altında geçiş düğmesini Açık duruma getirin.

Cortana'nın yapabileceklerini yönetin

Cortana'yı tamamen kapatmak yerine yapabileceklerini sınırlamak veya nasıl çalıştığını kontrol etmek isterseniz, ince ayar yapabileceğiniz seçenekler vardır.

Adım 1: Windows arama kutusunda Cortana'yı arayın ve uygulamayı seçin.

Adım 2: Cortana uygulamasının sol tarafındaki üç noktayı tıklayın ve Ayarlar seçin .

Adım 3:  Listeden özel ayarınızı seçin.

Daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.