DDR5 Ram Fiyatları Düşecek Mi? İşte Detaylar...

DDR5 standardını destekleyen işlemciler şuan için pek de yaygın değil. Bu sebeple üretimi de düşük tutulan DDR5 belleklerin ortalama fiyatları halen alınabilir fiyatlarda değil.

DDR5 Ram Fiyatları Düşecek Mi? İşte Detaylar...

DDR5 bellekler uzun bir süredir kullanımda olsa da masa üstü sistemler için aynı kullnım oranlarını söyleyemeyiz. DDR5 destekli ilk işlemciler yavaş yavaş ve emin adımlarla piyasaya çıkıyor ve haliyle talep oldukça az. Bu da fiyatları da ciddi anlamda etkiliyor. 

Trend Force tarafından yapılan araştırmaya bakarsak gelecek yılın ilk çeyreğinde DDR5 bellek fiyatlarında yüzde 3-8 aralığında bir düşüş oranı bekleniyor. Gerek talebin az olması, gerek dönemsel üretim optimizasyonları gibi sebepler düşüşte etken olacağa benziyor. 

Ortalama fiyatların halen son kullanıcı için yüksek seviyelerde olması alımları düşürüyor. Zaten piyasada yeterli işlemci olmadığı için yeni toplama sistemlerde kullanıcılar DDR4 ana kart tercih ederek sitemlerini kuruyor. Yani DDR5 destekli AMD ve Intel işlemcilerin biraz daha yaygınlaşması bekleniyor. Beklentiler 2023 yılından sonra DDR5 belleklerin yaygınlaşacağı yönünde. 

Sunucu tarafında ise yüzde 8-10 arasında fiyatların düşmesi bekleniyor. Burada talebin biraz daha artacağı tahmin edildiğinden üreticiler bant hacimlerini yükseltmeye başladı. Diğer taraftan DDR4 belleklerde de yüzde 5-10 civarında bir fiyat düşüşü yaşanacak.