Günlük Zam Dozumuzu Alalım: Ayçiçek Yağı için İzdiham Yaşandı!

Ayçiçek yağlarına gelen zam haberi, birçok insanın marketlere akın etmesine ve izdiham yaratmasına sebep oldu.

Günlük Zam Dozumuzu Alalım: Ayçiçek Yağı için İzdiham Yaşandı!

Malesef ki enflasyonun artmasıyla birlikte yükselen gıda fiyatları can yakmaya devam ediyor. Birçok zincir markette indirimlerin etiket fiyatına yansımaması üzerine sosyal medyada gıda fiyatları tepkilere sebep olmuştu. Yeni düzenlemeye göre ise artık yapılan indirimler, bir önceki fiyat üzerinden değil ürünlerin son 30 gün içerisindeki en düşük fiyatı baz alınarak gerçekleştirilecek. Yapılan bu etiket düzenlemesiyle Ticaret Bakanlığı ‘önce indirim sonra bindirim’ devrini de kapatmayı hedefliyor. 

Geçtiğimiz aylarda hatırlarsınız ki insanların zam haberlerinin yayılmasıyla marketlere akın ettiklerini ve marketlerin stoklarını korumak amacıyla ayçiçek yağı satışlarına kısıtlama getirdiklerini görmüştük. Yine benzer bir durum bugün tekrar yaşandı. 

Marketlerde ve kurumsal firmalarda gün içerisinde gelen zamlar sebebiyle ürünlerin depoya taşınması şaşırtıcı bir şey değil. Yoğun bir günde market içerisindeki fiyatların değiştirilmesi eğer halihazırda bu işi yapabilecek bir personel yoksa oldukça zor. Bu sebeple de marketler ürünleri depolarına götürüp, etiket değişimi yapıldıktan sonra tekrar satışa sunuyor olabilir. Bunu da etiket fiyatıyla fişteki fiyat arasında fark görmemizi engellemek için yaptıklarını düşünebiliriz. Umuyoruz ki yaşanan bu sıkıntı bir an önce giderilir ve yağ fiyatlarına yapılan indirim haberlerini sizlerle yakın zamanda paylaşabiliriz.