Kripto Para Dünyasında Yeni Bir Dolandırıcılık Vakası Gerçekleşti!

Piyasaya girdiklerinde büyük kazançlar vadederek ve iyi reklam bütçeleri ayırarak geniş kitlelere yayılan He Coin dün itibariyle rugpull denilen hareketi yaptı ve binlerce kişiyi dolandırarak kayıplara karıştı.

Kripto Para Dünyasında Yeni Bir Dolandırıcılık Vakası Gerçekleşti!

Kripto para dünyasında yeni bir dolandırıcılık vakası haberleri son günlerde bir hayli artmaya başladı. Squid kripto parasının 3 milyon dolarlık vurgunu sonrasında bu kez Türk kaynaklı yeni bir dolandırıcılık vakası gündeme geldi. 

Ekim ayında blok zinciri üzerinde yeni teknolojiler geliştirme sözü veren He Coin adında bir girişim ön satışa başlamış ve popüler olmuştu. Yabancı kaynaklı olarak tanıtılan girişim Twitter üzerinde pek çok fenomene ve teknoloji sitelerine reklam vererek büyük kitlelere yayılarak güvenilir bir para olduğunu insanlara göstermeyi hedeflemişti. Ekim ayı boyunca net bilgiler olmasa da sadece kendi uygulaması üzerinden 0.1$ olarak ön satış yapıldı. 

22 Kasım itibariyle ön satıştan alınan varlıkların kilidini açma sözü veren He Coin ne var ki açılmadan kendi elinde bulunan tüm varlıkları sattı ve binlerce yatırımcıyı zarar ettirerek kripto para dünyasında yeni bir dolandırıcık vakası oldu. 

Mağdurlar yaklaşık 200 kat zarara uğradıklarını ciddi yatırımlar yaptıklarını belirtiyor. Yani 0.1$ ön satış yapılan He Coin 0.0005$ gibi fiyatlara düştü. Fenomenlere güvenerek yatırım yapanların elinde ise hiç bir şey kalmadı.