MediaTek’ten Wi-Fi 7 Adımı Büyük Ses Getirdi!

Teknoloji hızla gelişmekte bu sefer ise mevcut hızların iki katına kadar çıkabilecek olan Wi-Fi 7 teknolojisi için çalışmalar hız kazandı. MediaTek ilk Wi-Fi 7 çözümlerini kısa süre sonra tanıtmayı planlıyor.

MediaTek’ten Wi-Fi 7 Adımı Büyük Ses Getirdi!

Yeni Wi-Fi 7 teknolojisi için nihai standartların 2024 yılında tamamlanması düşünülürken üreticiler mevcut tanımlama ile ilk ürünlerini geliştirmeye başladılar bile. MediaTek sektörün bir ilki olacak olan Wi-Fi 7 yongasını hazırlayacak. 

Wi-Fi 6 standardı daha çok kapasiteyi arttırmak ve daha fazla cihaza daha verimli bağlantı sunmak amacını hedeflenerek geliştirilmişti. 2.5GHz ve 5GHz frekanslarına sahip olan WiFi 6 standardı 9.6Gbps veri aktarım oranlarına ulaşabiliyordu.

Wi-Fi 6E standardı ise bunlara ek olarak 6GHz frekansı ile yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyan uygulamalar için yüksek veri çıkışları ve kapsama alanı sağlıyordu. 

Wi-Fi 7 teknolojisi ile yeni hızlara ulaşmak artık pek bir mümkün IEEE 802.11be olarak biliniyor ve daha yüksek bant genişlikleri ile daha yüksek verimliliklere ulaşabiliyor. Bu teknolojide dijital modülasyon ağı 1024’ten 4096’ya çıkıyor. Teorik veri aktarım hızları ise 20Gbps civarında gerçekleşiyor. 

MediaTek eğer bir değişiklik olmaz ise önümüzdeki CES 2022 fuarında Wi-Fi 7 temelinde geliştirdiği ilk çözümlerini tanıtacak. Firma çözümlerin komşu evlerde birbirleri ile iletişime geçeceğini de ifade ediyor. Bununla birlikte ilk örnekler gelecek yılın ilk yarısında görücüye çıkacak.