Rus Askeri Araçlarında Gördüğümüz Z Sembolü Ne Anlama Geliyor?

Rus araçları üzerinde bulunan Z sembolü ne anlama geliyor? Nedir bu Z işaretleri?

Rus Askeri Araçlarında Gördüğümüz Z Sembolü Ne Anlama Geliyor?

Rusya ukrayna arasında ki savaş hız kesmeden devam ediyor. Televizyonda izlediğimiz görüntüler savaşın korkunç yüzünü bir kez daha gözler önüne sererken, Rus askeri araçlarının Z sembolü ile işaretlendiğini de gördük.

Rus savunma politikasına odaklanan bir doktora öğrencisi olan Rob Lee bu işaretleri ilk gördüğünde işgal henüz başlamamıştı. Lee, Twitter'da "Bu dev bir kırmızı bayrak" dedi. “Bunlar Rosgvardia birlikleri ve Avtozaks (tutsak nakil) araçları. Rosgvardia birliklerinin işgalde yer alacağına dair güçlü bir işaret.” Rus Ulusal Muhafızları veya Rosgvardia, yalnızca Başkan Putin'e karşı sorumlu bir grup olarak Rus Silahlı Kuvvetleri'nden ayrıdır.

Twitter'da aktarılan çok sayıda video ve görsel, farklı semboller taşıyan araçların neredeyse tamamını görmemizi sağlıyor. Sky News, bunun gibi boyalı sembollerin genellikle yakında savaşa giren araçlara uygulandığını, bu nedenle Z sembollerinin Rus ordusunun planlarının göstergesi olabileceğini söyledi. Raporlar, yalnızca basit bir Z değil, kabaca 10 farklı sembol türüne işaret ediyor: Bazıları yalnızca düz bir Z'dir, diğerleri kutular veya üçgenler içine alınmıştır.

Sembollerin anlamlarına gelirsek dost ateşinden kaçınma aracı olarak ya da bu araca stratejik saldırı araçları iletme aracı olarak hizmet edebileceği ve Rus askerlerinin Rus araçlarını tanımlamasını kolaylaştıracağı tahmin ediliyor.

Savunma araştırma merkezi RUSI'nin eski müdürü Profesör Michael Clarke'a göre, Sky News ile yaptığı bir konuşmada, “Bu semboller genellikle konum tabanlı olacak – bir birimin nereye gittiğini bildirecekler. Araçları Rus olarak işaretleselerdi, tek bir sembol kullanılabilirdi. Farklı olmaları size daha fazlasını anlatır – muhtemelen hangi birimlerin bir bölgenin kuzeydoğusuna veya kuzeybatısına doğru gittiğini söyleyen işaretlerdir.