Satranç Nedir?

Satranç Nedir?

Satranç , iki oyuncu arasında oynanan bir masa oyunudur . Oyunun şu anki formu Hint ve Fars kökenli oyunlardan evrildikten sonra 15. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıktı . Bugün satranç, dünya çapında milyonlarca insan tarafından oynanan dünyanın en popüler oyunlarından biridir. Beyaz ve Siyah iki oyuncu tarafından oynanan bir oyundur. 64 karelik bir tahta üzerinde oynanır. Oyuncular dönüşümlü hamleler yapar. Beyaz her zaman önde gider. Tipik bir hamlede Beyaz, beyaz bir taş seçer ve onu başka bir kareye taşır. Hedef kare ya boş ya da bir düşman parçası tarafından işgal edildi. İkinci durumda, düşman parçasının ele geçirildiği söylenir. Yakalanan taş tahtadan kaldırılır ve oyunda başka bir rol oynamaz. Oyunun amacı rakibin şahını ele geçirmektir.Her oyuncunun bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşan bir ordusu vardır.
Satranç taşlarının dizilimi ise şu şekildedir;Piyon: İlk bakışta piyon, satranç ordusunun en zayıf ve en önemsiz üyesi gibi görünüyor. Ancak görünüş aldatıcı olabilir ve mütevazi piyon çok önemli olabilir. Her oyuncu oyuna sekiz piyonla başlar.İlk hamlesi dışında, piyonun yalnızca bir kare ileri gitmesine izin verilir ve asla geri gitmez. İlk hamlesinde, bir piyonun bir veya iki kare hareket etme seçeneği vardır, ancak bunu yapmak için her iki karenin de boş olması gerekir. Sonraki tüm hamlelerde, piyon ilk dönüşünde yalnızca bir kare hareket etse bile yalnızca bir kare hareket edebilir. İki hamle için yalnızca bir şansı vardır. Bir piyonun hemen önündeki kare doluysa, piyon bloke olur ve ileri hareket edemez. Diğer tüm taşlardan farklı olarak, bir piyon hareket ettiği şekilde yakalamaz. Bunun yerine, bir piyon çapraz olarak ileriye doğru bir kare hareket ettirerek ele geçirir. Aşağıdaki şemada, beyaz piyon önündeki siyah piyonu doğrudan yakalayamaz, ancak siyah atı çapraz olarak bir kare ileri hareket ettirerek yakalayabilir.Piyonların en önemli özelliği, tahtanın karşı tarafına ulaştıklarında terfi edebilmeleridir. Piyonunuz rakibin en arka sırasına kadar ulaşırsa, hemen daha güçlü bir parçaya terfi eder.

At: Yeni başlayanlar için ustalaşması en zor parçalardır. Diğer taşlar gibi düz bir çizgide hareket etmek yerine, atın benzersiz bir L şeklinde hareketi vardır. Atın ayrıca yolundaki diğer taşların üzerinden atlama yeteneğine de sahiptir. Diğer tüm parçalar, dost ve düşman birimleri tarafından engellenen rotalarını bulabilirken, at böyle bir engelle karşılaşmaz. Bu zıplama yeteneğinden dolayı, at genellikle aksiyonun ilk parçasıdır ve deneyimli oyuncular bile onun zıplama manevralarıyla şaşırtılabilir! Her oyuncu oyuna iki at ile başlar. At, dikey olarak iki kare ve yatay olarak bir kare veya yatay olarak iki kare ve dikey olarak bir kare olmak üzere L şeklinde hareket eder.

Fil: Çok güçlü olabilen uzun menzilli bir taştır, ancak önemli bir zayıflığı vardır yalnızca tek renkli kareler üzerinde hareket edebilir. Her oyuncu oyuna iki fil ile başlar biri açık kareler üzerinde hareket eden ve diğeri karanlık kareler üzerinde hareket eder böylece aralarında, iki fil tahtadaki tüm kareleri kaplayabilir. Fil ile hedefi arasındaki kareler boş olduğu sürece, fil herhangi bir sayıda kareyi düz bir çapraz çizgide hareket ettirebilir.

Kale: Kaleler vezirden sonra en güçlü ikinci taştır. Fil gibi onlar da uzun menzilli taşlardır, ancak filin zayıflığını paylaşmazlar ve tahtadaki her kareye ulaşabilirler. Köşelerde başladıkları için, kaleler genellikle atlar ve fillerden önce savaşa katılmazlar, ancak bu aynı zamanda genellikle oyunun daha derinlerinde hayatta kaldıkları anlamına gelir. Aslında, satrançta en sık görülen oyun sonları, kale içeren oyun sonlarıdır! Her oyuncu oyuna iki kale ile başlar.Kale, içinden geçtiği karelerin hiçbiri dolu olmadığı sürece, düz bir çizgide herhangi bir sayıda kareyi yatay veya dikey olarak hareket ettirebilir.

Vezir: Vezirin gücü o kadar fazladır ki vezirini kaybeden oyuncunun oyunu da kaybetmesi neredeyse kesindir. Başka hiçbir taş vezirin hızına ve manevra kabiliyetine rakip olamaz..Her oyuncu oyuna bir vezir ile başlar. Vezir, düz bir çizgide herhangi bir sayıda kareyi yatay, dikey veya çapraz olarak hareket ettirebilir. Bu şekilde kale ve filin güçlerini tek bir parçada birleştirir.

Şah: Şah, oyundaki en önemli taştır. Şahınızı ne pahasına olursa olsun güvende tutmalısınız, çünkü rakibiniz şahınızı tuzağa düşürürse, bu şah mat olur ve oyunu kaybedersiniz.Endişelenmeyin, şah tamamen çaresiz değil ve onu korumak için sadık taşlardan ve piyonlardan oluşan bir ordusu var! Her oyuncu oyuna bir şah ile başlar ve diğer taş ve piyonların aksine şah asla yakalanmaz ve tüm oyun boyunca tahtada kalır. Şahın hareketi herhangi bir yönde bir kare ile sınırlıdır, bu nedenle kutudaki en hızlı taş değildir. Yine de bir piyondan daha güçlüdür.Şah asla kontrol altına alınamayacağı için, bu, iki şahın asla yan yana durmayabileceği anlamına gelir