Tarihin Bilinen En Keskin Kılıcı “KATANA”

Şüphesiz Japon kültürünün en büyük miraslarından biri olan Katana kılıcı; 10. Yy’dan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Samuray kılıcı olarak da bilinen bu kılıcın bir kurşunu tek darbede rahatlıkla ikiye ayırabildiği görülmüştür.

Tarihin Bilinen En Keskin Kılıcı “KATANA”

Japon kültüründe bulunan pek çok enteresan şey arasında yer alan Katana Kılıcı; tarihin bilinen en keskin kılıcı olma özelliğini günümüzde hale elinde tutmaktadır. Geçmiş yüzyıllarda Katana’nın yalnızca Samuraylar tarafından kullanılması uygun görülmüştür. Katana o kadar mükemmel ve keskindir ki Japonlar uzun yıllar boyunca ateşli silah kullanmayı reddetmiştir. Saygın ustalar tarafından uzun işlemler sonu ortaya çıkan Katana’yı kınından çıkarmak; bu savaşın muhakkak ölümle biteceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden Japonlar savaş esnasında Katana’yı ok-yay veya mızraktan sonra kullanmayı tercih etmişlerdir. Günümüzde Katana halen varlığını sürdürmesine rağmen bu sanatı ortaya koyan usta sayısının günden güne azalması sonucu neredeyse Japon Kültür Mirasından silinmek üzeredir.

Katana kılıcını özel kılan bir diğer durum işe Japon kültüründe gururlu bir ölümü temsil eden Harakiri ayininde kullanılmasıdır. Harakiri karnı deşmek anlamına gelmektedir. Samuraylar başarısız olduklarında veya sevdikleri biri öldüğünde Harakiri yaparlar. Harakiri karın bölgesinde haç şeklinde bir kesik oluşturularak yapılır. Bu oldukça acı verici bir ölüm olduğundan dolayı Harakiri yapan Samuray bazen bir başka Samuray’dan Harakiriden hemen sonra kafasını kesmesini isteyebilir. Eğer diğer Samuray bunu yapmaya tereddüt ederse başka bir Samuray ikisinin de kafasını keser. Oldukça önemli bir ritüel olan Harakiri; Japonya’da yasaklanmasına rağmen günümüzde hala bazı insanları Harakiri yaparak kendini öldürdüğü bilinmektedir.