Ticaret Bakanlığı Yeni Bir Karar Aldı Sahte İndirimler Sona Eriyor

Ticaret Bakanlığı tarafından yeni bir düzenleme hayata geçiyor 1 Mart 2022'de yürürlüğe girecek olan ve e-ticaret sitelerindeki reklamlarda kullanılan indirim oranlarını belirtirken son 30 gündeki en düşük fiyat esas alınması kararlaştırıldı.

Ticaret Bakanlığı Yeni Bir Karar Aldı Sahte İndirimler Sona Eriyor

Ticaret Bakanlığı yeni bir karar alarak yürürlüğe koyduğu, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği'nde değişiklik yapan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenleme ile indirimli ürün reklamlarına, e-ticaret sitelerine ve şikayet sitelerine çeşitli değişiklikler yapılması planlanıyor. Düzenleme 1 Mart 2022'de yürürlüğe girecek.

Yönetmeliğin önceki döneminde reklamlarda indirim oranı veya miktarı hesaplanırken bir önceki fiyat baz alınarak işlem yapılıyordu. Firmalar indirimden önce bindirim yaparak reklamlarında yüzde 50’yi aşkın indirim varmış gibi reklam yapıyor fakat gerçek oranlar çok daha düşük seviyelerde kalarak doğru bir indirim yapılmıyordu.

Yeni düzenleme indirimin oranı ve miktarı belirlenirken ürünün son 30 gün içindeki en düşük fiyatı esas alınarak bu yanlışın önüne geçilecek. Gerçekle alakası olmayan sahte oranlara sahip indirimler yapılamayacak. Yeni dönem 1 Mart itibarıyla başlayacak.

Resmi gazetede yayımlanan maddelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.