Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

YAPAY ZEKA NEDİR?
       Yapay zeka (AI), tipik olarak insan zekası gerektiren görevleri gerçekleştirebilen akıllı makineler oluşturmakla ilgilenen bilgisayar biliminin geniş kapsamlı bir dalıdır.
Açıklaması en basit ifadeyle, yapay zeka anlamına gelen AI, görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit eden ve topladıkları bilgilere dayanarak kendilerini yinelemeli olarak geliştirebilen sistemler veya makineler anlamına gelir. AI çeşitli şekillerde kendini gösterir.


YAPAY ZEKA ÖRNEKLERİ NELERDİR?
-Siri, Alexa ve diğer akıllı asistanlar
-Kendi kendine giden arabalar
-Robot-danışmanlar
-Konuşma botları
-E-posta spam filtreleri
-Netflix'in önerileri , birer yapay zeka örneği olarak gösterilebilir.

Kurumsal Yapay Zeka Hakkında 5 Yaygın Efsane
Birçok şirket AI teknolojisini başarılı bir şekilde benimsemiş olsa da, AI ve yapabilecekleri ve yapamayacakları hakkında oldukça fazla yanlış bilgi mevcut.
Burada, AI ile ilgili beş yaygın efsaneyi inceleyelim:

Efsane 1: Kurumsal AI, kendin yap yaklaşımı gerektirir.
Gerçek: Çoğu kuruluş, hem kurum içi hem de kullanıma hazır çözümleri birleştirerek yapay zekayı benimsiyor.
Şirket içi yapay zeka geliştirme, işletmelerin benzersiz iş gereksinimlerine göre özelleştirmesine olanak tanır; önceden oluşturulmuş yapay zeka çözümleri, daha yaygın iş sorunları için kullanıma hazır bir çözümle uygulamanızı kolaylaştırmanıza olanak tanır.

Efsane #2: Yapay zeka hemen sihirli sonuçlar verecektir.
Gerçek: Yapay zeka başarısına giden yol zaman, dikkatli planlama ve başarmak istediğiniz çıktılar hakkında net bir fikir gerektirir. 
Rastgele bir dizi bağlantısız AI çözümü sunmaktan kaçınmak için stratejik bir çerçeveye ve yinelemeli bir yaklaşıma ihtiyacınız var.

Efsane #3: Kurumsal AI, insanların onu çalıştırmasını gerektirmez.
Gerçek: Enterprise AI, robotların kontrolü ele almasıyla ilgili değildir. 
Yapay zekanın değeri, insan yeteneklerini artırması ve çalışanlarınızı daha stratejik görevler için serbest bırakmasıdır. 
Ayrıca, AI, doğru verileri beslemek ve onunla doğru şekilde çalışmak için insanlara güvenir.

Efsane #4: Ne kadar çok veri, o kadar iyi.
Gerçek: Kurumsal AI, akıllı verilere ihtiyaç duyar. Yapay zekadan en etkili iş iç görülerini elde etmek için verilerinizin yüksek kaliteli, güncel, alakalı ve zenginleştirilmiş olması gerekir.

Efsane #5: Kurumsal AI, başarılı olmak için yalnızca verilere ve modellere ihtiyaç duyar.
Gerçek: Veriler, algoritmalar ve modeller bir başlangıçtır. Ancak bir yapay zeka çözümü, değişen iş ihtiyaçlarını karşılamak için ölçeklenebilir olmalıdır. 
Bugüne kadar çoğu kurumsal yapay zeka çözümü, veri bilimcileri tarafından el yapımı olarak yapılmıştır. Bu çözümler kapsamlı, manuel kurulum ve bakım gerektirir ve ölçeklenmez. 
Yapay zeka projelerini başarılı bir şekilde uygulamak için, yapay zeka ile ilerlerken yeni gereksinimleri karşılayacak şekilde ölçeklenecek yapay zeka çözümlerine ihtiyacınız var.